Mescid-i Aksa'da Yangına Dönen Madımak'taki Köz

Geçen gün bir yanda Mescid'i Aksa'nın çatısı İsrail saldırıları sonucu yanarken, diğer yanda bu yangına karşı azılı bir şekilde şarkı söyleyerek sevinen iğrenç bir kalabalık vardı. Gerçek olduğuna ikna olmak istemedim, çok rahatsız olmuştum. Zira bu görüntülerin Filistinliler üzerinde İsrail'in attığı bombalardan daha çok tesiri olacağına inanıyorum. Tahmin ediyorum ki o sevinç naraları, bir yanda sadece öfke, intikam ve nefret ekti. Rahatsız olduğum noktada bu olmuştu. Nefretin daha da büyümesi...


Bu görüntülerin Türkiye'deki etkisini merak ettiğim için sosyal medyada bakınmaya başladım. Görüntülerle iligli ağırlıklı olarak şu an Türkiye'deki rejimi destekleyen hesaplar paylaşım yapmışlardı. İsrail devleti ile Yahudiliği bir gördükleri için çoğunlukla yazılanlar ve söylenenler antisemitist bir pencereden dışarı çıkamıyordu. Türkiye'de yaşayan ve Türkiyeli Yahudilere Hitlerli sabun resimleri gönderiliyordu. Tam da ülkem siyasal islamcısının yapacağı hareketlerdi bunlar, şaşırmadım.


Türkiye'deki rejime muhalif olan kesim ise, bu antisemitist cenaha Madımak fotoğraflarını gösteriyordu. Kudüs'teki görüntüleri gördüğümde açıkcası Madımak aklıma gelmemişti. Evet, görüntülerin perspektifi böyle bir anımsamayı maalesef yaşatıyordu.
Madımak'ta insanları katleden yangın karşısında tekbir atanlar ile Kudüs'te Ağlama Duvarı'nın önünde yangına karşı azanlar arasında ahlaki açıdan bir fark yoktu. Ortadoğu gibi huzurdan ve barıştan bihaber yaşayan coğrafyalarda bu tür radikal grupların ve liderlerin birbirinden etkilenmesi çok doğal. Direkt o görüntüleri görüp yapmıyorlar, fakat gördükleri her bir kareyi, aynı veya farklı bir durumda kullanmak için kayda geçiriyorlardı.


Örneğin; Gazze'nin yerle bir edilmesinin replikasını Cizre'de ve Sur'da yapan AKP rejimiydi. Yine Davos'da "Siz sahilde çocukları öldürmesini iyi bilirsiniz" diyen zatın başında olduğu devlet, Roboski'de aynı aileden çocukları kendi ülkesinin savaş uçaklarıyla vurmuştu. Mısır'da Tahrir'de katledilen Esma'ya ağlayan rejim lideri, aynı yıl içerisinde Gezi Direnişi'nde kafasından biber gazı fişeğiyle vurulup komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesini yuhalatıyordu.


Bu coğrafyadaki azgın kalabalıkların şiddet hafızası ortak. Ve yaptıkları tüm insanlık dışı hareketlerin motivasyonunu hep birbirlerinden aldılar. Bu yaşananların hepsi bu coğrafyada yaşanan adaletsizliğin cezasını bulmamasıyla, bulamamasıyla ilintili. Madımak'ta yaşanan katliamın sorumluları en ağır şekilde cezalandırılmış olsaydı, adalet bir şekilde tahsis edilmiş olsaydı, ya da en başından Madımak katliamı hiç var olmasaydı, şu an o azgın kalabalık o yangın karşısında öyle dans etmiyor olurdu, kim bilir. Sen şimdi yangına laf söylüyorsun ama onlar senin karşına ayna koyuyor, kendine bakasın diye. Bu ateşi beraber harlıyoruz diyecek, senin Madımak'ta sönmeyen közün, şimdi burada Mescid-i Aksa'yı yakıyor diyecek.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör