Haftalık Ahvalimiz


Turist bir çift otelden içeri girer, personel koşarak gelip onları karşılamak ister. Turistler korkuyla geriye çekilir. O sırada otel müdürü gelir ve korkmayın sör, personelimizin aşıları tamdır, der. Herkes rahat bir nefes alır.


Böyle bir şey yaşanır mı bilmem ama daha önceleri şaka olarak dillendirdiğimiz bir şey gerçek oldu. Eh, hayalleri gerçekleştiremedikleri belli oldu, şimdi şakaları gerçekleştiriyorlar. Ne yapsınlar?


Turizm tanıtım videosu malumunuz. Turizm personelinin aşılı olduğunu kanıtlamak için gösterilen çaba göz yaşartıyor. Tabii, o videoyu tepkilerden sonra yayından kaldırdılar. En azından…


Güçlü devlet imajının böylelikle sadece dev devlet saraylarıyla sınırlı olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bunu hem de kendi elleriyle sağladılar. Defalarca olduğu gibi.

Hemen hemen her benzer olayda “başka ülkelerde de böyle” diyerek durumu mazur göstermeye çalışanlar için, turizm gelirine en az bizim kadar ihtiyacı olan Yunanistan’ın turizm tanıtım videosunu öneririm. Bakın bakalım nasılmış.


Bu arada yanlış anlaşılmasın. Türkiye elbette güçlü ama o gücü kullanmak, krizlerden dimdik ayakta çıkmak başka bir meziyettir. Ayrıca mevcut sorun küresel. Bilimle, bilgiyle çözülecek bir sorun. O noktada da sorunumuz var elbette.


Bir virüs var. Boyuna mutasyona uğruyor. Böyle bir virüse karşı, evrimi yok sayan bir ülkenin bilim camiası çözüm arıyor. Bazen bir doğrunuzun uçup gitmesi için sadece bir yanlış bile yeterlidir. Eğer hiç doğrunuz yoksa işte o sınavdan borçlu çıkarsınız. Ondan sonra çıkıp helallik istersiniz milletten. Öyle ya helallik istemek sosyal devletin gereğidir. Değil mi? Devlet sosyalleşiyor, halkın arasına karışıyor ve helallik istiyor. Sosyal devletten anladıkları bu olabilir mi? Olabilir. Ama işte böyle diye diye geldik bu günlere.


28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör